Show results from Lorain County Fair


Photos by Kelsey Leyva and Valerie Urbanik | Civitas Media Kale Hamker of Oberlin walks his cow into the show ring.


Elizabeth Lowe of Amherst grooms Faith before her next show.


Kaylee Thorn of Wellington hangs out with Oreo as he finishes eating.


DAIRY CATTLE

• Grand champion female holstein — Carson Musgrove of Semples Kattle Kids

• Reserve champion female holstein — Morgan McDonnell of Wellington FFA

• Grand champion aryshire — Michael Fridenstine of Next Generation 4-H Club

• Reserve champion aryshire — Kevin Fridenstine of Next Generation 4-H Club

• Grand champion brown swiss — Demi Dovin of Firelands FFA

• Reserve champion brown swiss — Demi Dovin of Firelands FFA

• Grand champion guernsey — Michael Fridenstine of Next Generation 4-H Club

• Reserve champion guernsey — Michael Fridenstine of Next Generation 4-H Club

• Grand champion jersey — Miranda McDonnell of Wellington FFA

• Reserve champion jersey — Samuel Barlow of Wellington Happy Farmers

• Supreme dairy showmanship — Clayton Lamb of Semples Kattle Kids

• Reserve supreme dairy showmanship — Emily Klier of Lorain County Dairy Club

CAVY

• Champion — Nathaniel Lilly of 21st Century Farmers

• Reserve champion —Jerome Perkins of 21st Century Farmers

• Champion sow and litter — Nathaniel Lilly of 21st Century Farmers

• Reserve champion sow and litter — Jerome Perkins of 21st Century Farmers

PYGMY GOAT

• Grand champion pygmy goat (male) — Erica Benton of Firelands FFA

• Reserve champion pygmy goat (male) — Hunter Brandt of Dream Chasers

• Grand champion pygmy goat (female) — Erica Benton of Firelands FFA

• Reserve champion pygmy goat (female) — Alison Butler of Four Leaf Clovers

• Showmanship champion —Samantha Ives of Pitchfork Pals

• Showmanship reserve champion — Jacob Banaska of Lorain County Shooting Sports

DAIRY AND MARKET GOAT

• Champion market goat — Sara Roman

• Reserve champion market goat — Robert Harker Jr.

• Showmanship champion — Una Laubscher-Baumann

RABBIT

• Showmanship champion — Alexis Gunter of Easy Riders 4-H Club

MARKET BEEF

• Grand champion modern beef — Matthew Kelling of Lorain County Hoof & Hide

• Reserve champion modern beef — Caitlin Gallagher of Firelands FFA

• Grand champion lottery steer — Elizabeth Unger of Lorain County Steer Club

• Reserve champion lottery steer — Melanie Gott of Lorain County Steer Club

• Grand champion dairy steer — Garrett Lewis of Lorain County Steer Club

• Reserve champion dairy steer — Brandon Palmer of Firelands FFA

• Supreme market beef showmanship — Caitlin Gallagher of Firelands FFA

DRAFT HORSE

• Showmanship champion —Madeline Mull

• Showmanship reserve champion —Madeline Mull

BEEF BREEDING

• Grand champion — Lexie Moffit of Saddle-Lites

• Reserve champion —Kaitlyn Long of Lorain County Steer Club

• Grand champion cow/calf — Evan Born of Firelands FFA

SWINE

• Grand champion — Brandon Bremke of Wellington Creative 4-Her’s

• Reserve champion — Alex Fehlan of Wellington FFA

• Showmanship champion — Elizabeth Dvorak of Brighton Buckeyes

CAT

• Champion household cat — Ivana DeVengencic of Lorain County Steer Club

• Reserve champion household cat — Kaleigh Rukevina of Infinity 4-H Club

DOG

• Showmanship champion — Alison Chan of K-9 Champions

• Showmanship reserve champion — Alyssa Opincar of K-9 Champions

BOER AND NON-DAIRY MARKET GOAT

• Champion market goat — Haylee Sickels of Royal Renegades

• Reserve champion market goat — Hayley Rickey of Dream Chasers

• Grand champion boer doe — Eric Cordonnier of Huntington Highlighters

• Reserve champion boer doe — Colton Thompson of Penfield Partners

• Showmanship champion — Eric Cordonnier of Huntington Highlighters

SHEEP

• Grand champion — Jared Bradford of Wellington Creative 4-Her’s

• Reserve champion —Jared Bradford of Wellington Creative 4-Her’s

• Grand champion breeding ewe — Alaine Bremke of Wellington Creative 4-Her’s

• Showmanship champion — Alaine Bremke of Wellington Creative 4-Her’s

• Showmanship reserve champion — Kaylie Goins of Wellington FFA

ALPACA AND LLAMA

• Showmanship champion — Alexis Wilson of Belden B’s and G’s

FOWL

• Grand champion — Brianna Krieg of Henrietta Country Dreamers

• Reserve champion — Victoria Dular of All Purpose Farmers

• Champion duck — Brandon Mills of Bits and Spurs

• Champion goose — Donald Crawford of Pitchfork Pals

• Grand champion turkey — Hailey Staffeld of Dream Chasers

• Reserve champion turkey — Victoria Dular of All Purpose Farmers

• Pigeon pair champion — Connor Fitzgerald of Penfield Co-op Farmers

MINIATURE HORSE

• Showmanship grand champion — Natalie Phillips of Another 4-H Club

• Showmanship reserve champion —Sierra Bourdess of Royal Renegades

DONKEY

• Showmanship champion — Grace Peters of Another 4-H Club

• Showmanship reserve champion — Tristan Overy of Another 4-H Club

SMALL ANIMAL SWEEPSTAKES

• Grand champion — Emma Smirz

• Reserve champion — Emily Lewandowski

LARGE ANIMALS SWEEPSTAKES

• Grand champion — Una Laubscher-Baumann

• Reserve champion — Caitlin Gallegher

Photos by Kelsey Leyva and Valerie Urbanik | Civitas Media Kale Hamker of Oberlin walks his cow into the show ring.

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/25/2015/09/web1_IMG_62491.jpg

Photos by Kelsey Leyva and Valerie Urbanik | Civitas Media Kale Hamker of Oberlin walks his cow into the show ring.

Elizabeth Lowe of Amherst grooms Faith before her next show.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/25/2015/09/web1_IMG_60601.jpgElizabeth Lowe of Amherst grooms Faith before her next show.

Kaylee Thorn of Wellington hangs out with Oreo as he finishes eating.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/25/2015/09/web1_IMG_61231.jpgKaylee Thorn of Wellington hangs out with Oreo as he finishes eating.

RECOMMENDED FOR YOU